İnternet güvenliği: Facebook kişisel verilerinin güvenliği - İndir Livex

İnternet güvenliği: Facebook kişisel verilerinin güvenliği

İnternet hayatımızı sayısız şekilde değiştirdi, ama karanlık bir tarafı var. Kişisel gizlilik kayboldu, sizi gölgeli bireylerden, şirketlerden ve güvenlik kurumlarından risk altında bıraktı.

Tim Berners-Lee, dünyamızı değiştiren teknolojiyi tasarladı, aklında ne olduğunu tarif edecek bir isim aradı. Eninde sonunda yerleştiği "web" idi, bu da dünya çapındaki webin adını aldı.

 

Onun mucitlerine göre, isim mükemmel bir görünüşe sahip olmalıydı: akıl aldıkları sitelerin ve sayfaların karmaşık, organik bağlantılarını anlattı. Fakat "web" nin başka mecazi, çağrışımları vardır. Webler örümceklerin avı yakalamak amacı ile ördükleri şeylerdir. Ve şimdi ağ teknolojisiyle nerede olduğumuzu düşünmek için bir metafor istiyorsan, bunu düşünmelisin.

İki milyar sinek arasında sıkışıp kalmış devasa bir küresel ağı düşünün. Bu talihsiz yaratıkların çoğu bilmez - henüz - bunlar tuzağa düştüler. Ne de olsa, neşeyle, isteyerek, internette dolaştılar. Bazıları isterlerse kaçabildiklerini bile hayal edebilirler.

 

Biz bu böcekleriz. Bizim sıkıntılarımızdan kaçmanın tek yolu, dünyayı Trappist rahiplerin bir zamanlar yaptığı gibi terk etmektir. Bunu yapmayacağımızdan, gerçekle yüzleşmeliyiz: Yaptığımız her şeyin izlendiği ve kaydedildiği ve gizliliğin geçmişte kaldığı bir sistemde tuzağa düştük. Modern iletişim ekipmanları ile yaptığınız her şey dijital bir iz bırakır. Ve bu iz, sadece dev şirketler tarafından değil, aynı zamanda hükümetlerin ve onların güvenlik hizmetlerinin yanında, Edward Snowden'in vahiyleriyle de açıkça görüldüğü gibi, izler.

 

Şaşırtıcı olan şey, pek çok insanın bununla ilgili olarak nasıl göründüğünün görülmemesidir. Sürveyansın kapsamı ve kapsamlılığının farkında olmadıkları için mi? Ya da Stockholm sendromunun garip bir tezahürüdür - bu mahkumların kendi kaptanlarına karşı olumlu duygular sergiledikleri garip durum mu? Snowden sızıntılarından daha önce öğrendiklerimiz, NSA sürveyansının ölçeği ve kabiliyetinin hayal edilen herkesten çok daha büyük olmasıdır. Çoğu insan şifrelenmemiş iletişimin savunmasız olduğunu ve bazı şifreli iletişimin (ör. Skype) NSA için gizli bir arka kapıya sahip olduğunu öne sürmüştü. Ancak, en son açıklamaların gösterdiği gibi, çevrimiçi işlemlerin (https, SSL, VPN ve 4G şifrelemesini) ve Google, Microsoft, Facebook ve Yahoo üzerinden yapılanları korumak için rutin olarak kullanılan tüm şifreleme teknolojilerinin kırıldığını kimse anlayamadı.

 

Bunun anlamı şudur ki, ticari şirketler tarafından işlenen hiçbir elektronik iletişim şekli artık güvenli olarak kabul edilemez. Bu anlamda, NSA ABD internet endüstrisinin yuvasını gerçekten çok etkiledi. Ayrıca, TOR ağı üzerinden yönlendirilen iletişimin yaklaşık% 90'ının, NSA tarafından da saldırıya uğramış olabilecek şifrelemeyi kullanmasından şüpheleniliyor. Bu web’de yakalanmaktan rahatsızlık duyan biri iseniz ne yapabilirsiniz? Dürüst cevap, kapsamlı bir çözüm olmadığıdır: eğer telefon (mobil veya sabit hat) ve internet kullanacaksanız, o zaman bir iz bırakacaksınız. Ancak, iletişimlerinizi daha az güvensiz hale getirmek için izleyebileceğiniz ve izinizin takip edilmesi daha zor olan şeyler var.

Kişisel Verileri Koruma Kanunu İçin:Daha Fazla Göster